Herbář

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum) je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Jeden její poddruh rostoucí ve středomoří je znám pod názvem tymián a využívá se v kuchyni jako koření. Mateřídouškový čaj je účinný pří onemocněních horních cest dýchacích (kašel, chřipka, zánět průdušek), navozuje klid, příjemný spánek, pomáhá při bolestech hlavy, závratích a nervových slabostech.

Konvalinka vonná (Convallaria majalis) Plodem jsou jedovaté jasně červené 2-6 semenné bobule. K otravě může dojít žvýkáním stonku či listů nebo pojídáním červených plodů. Otrávit se lze i vodou z vázy, ve které byly konvalinky. Je sbírána jako léčivá rostlina pro posílení srdeční činnosti či proti vodnatelnosti a při epilepsii. Používá se také při výrobě mýdel, voňavek a šňupacích tabáků.

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je léčivá rostlina, roste v hájích a lužních lesích. Byl rovněž typickou rostlinou středověkých zahrad. Odvar z plicníku léčí záněty průdušek, hojí a regeneruje sliznice dýchacích cest i trávícího ústrojí. V Anglii jsou mladé listy oblíbenou přísadou do různých jarních salátů a do polévek.

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)  Jeho konzumace zvířaty zlepšuje jejich zdraví a vlastnosti dojeného mléka. Semena se využívají jako krmení pro chovné druhy ptactva. Pro své léčebné účinky je znám již od Antiky, působí proti kašli, na opary, při kožních infekcích a jako protijed na vzteklinu. Jitrocelový čaj je využíván kuřáky jako podpůrný prostředek při odvykací kúře.

Bledule jarní (Leucojum vernum) je jedna z prvních na jaře kvetoucích rostlin. Mnohde si razí cestu za sluníčkem i ve sněhu. Patří mezi ohrožené druhy a je tak zvláště chráněna dle vyhlášky 395/1992 Sb. Patří mezi jedovaté rostliny a není vhodná pro jakékoli použití.

Sasanka hajní (Anemone nemorosa)  patří k prvním poslům jara. Čerstvě utržená rostlina je jedovatá, pro dospělého člověka je prý smrtelné požití 30 rostlin. Pravděpodobnější je však jiný kontakt s jedovatou šťávou. Při přenosu do očí, například při sbírání květů, vyvolává podráždění nebo zánět spojivek. Při kontaktu s kůží vyvolává záněty, někdy puchýře. Po usušení jedovatost mizí. V lidovém léčitelství byla sasanka užívána jako lék proti revmatismu.

Jaterník podléška, též Jaterník trojlaločný (Hepatica nobilis) je léčivá rostlina. Dříve se užíval při onemocnění jater, čistě díky tvaru listů. Nálev nebo čaj může sloužit jako prostředek pro usnadnění odkašlávání, jako kloktadlo. V minulosti se používal také jako náhražka černého čaje.

Hluchavka bílá (Lamium album) je léčivá rostlina. Koupele a obklady mají hojivé účinky při léčení mokvavých ran, popálenin, abscesů a hemoroidů. Jako čaj ulehčuje  odkašlávání např. při chronické bronchitidě. Upravuje také činnost střev a má kladný vliv na pravidelnou stolici.

Podběl lékařský (Tussilago farfara) je vytrvalá léčivá rostlina s dlouhým plazivým oddenkem. Má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Čerstvé lístky z odvaru se přikládají na spáleniny, oteklé a bolavé klouby a na špatně hojící vředy.

Mák vlčí (Papaver rhoeas)  se již od dávné minulosti využívá na léčbu plicních chorob a jako uspávací prostředek. V současnosti se droga  přidává do sirupů nebo čajových směsí. Zmírňuje kašel a dráždění ke kašli, zlepšuje a ulehčuje vykašlávání. V den 11. listopadu, kdy se slaví Den válečných veteránů, je květ vlčího máku používán jako symbol na počest vojáků, kteří padli za 1. světové války.

Čekanka obecná (Cichorium intybus) je velice cennou léčivou bylinou. Látky obsažené ve šťávě z čekanky mají příznivý vliv na trávení, činnost jater, sleziny, žlučníku, slinivky břišní a krevního řečiště včetně srdce. Dá se použít i jako mast na ekzémy, otoky kloubů, opruzeniny či vředy nebo jako oční kapky při očních zánětech. Traduje se, že aplikace šťávy z čekankového kořene na pokožku hlavy podporuje růst vlasů. Z kořene se pražením připravuje známá náhražka kávy s názvem cikorka.

Jetel luční (Trifolium pratense) Latinské jméno označuje trojlístek jeho listů. Netypická forma – čtyřlístek – je nejčastěji symbolem štěstí. Jetel luční je považován za oblíbenou pícninu pro krmení dobytka. Je známý jako léčivá bylina. Díky jeho silným desinfekčním účinkům se využívá na léčbu průjmů, zvracení a otravy jídlem. Je přidáván do čistících čajových směsí pro detoxikaci organismu. Z nálevu se dá připravit pleťová voda nebo koupel.

Chrpa polní (Centaurea cyanus)  je významnou medonosnou rostlinou. Stala se také objektem zájmu šlechtitelů a její plnokvěté formy se  pěstují na zahradách, užívají se pro vazbu suchých květin. V léčitelství slouží při zánětlivých a hnisavých očních chorobách. Modré barvivo z květů se dříve užívalo k barvení látek, nyní se jím barví některé léky a také čajové směsi.

Zvonek (Campanula patula) je rozsáhlý rod dvouděložných rostlin. Mnoho druhů je s úspěchem používáno v zahradách jako okrasná rostlina, zejména v alpiniích a skalkách, při vhodném umístění nevyžadují příliš péče a pravidelně kvetou. Zvonek rozkladitý roste především na loukách a pastvinách.

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) Květy vykazují heliotopické vlastnosti podobně jako slunečnice a jsou odolné vůči mrazu až do -15°C. Odvar napomáhá vykašlávání, kloktadlo léčbě zánětů hrdla a dásní. Jako přísada do koupele je využitelná především na špatně se hojící rány a vředy.  Použít ji lze i v kuchyni do jarních salátů nebo jako bylinný odvar.

Heřmánek pravý (Matricaria recutita) je léčivá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Heřmánek se hojně využívá v kosmetice a léčitelství. Pomáhá od bolesti, při hojení ran, navozuje celkové uklidnění. Je účinný při zánětech ústní dutiny, očních spojivek, pomáhá léčit žaludeční vředy. Může na něj být alergická reakce.

Smetanka lékařská (Taraxacum officinale) - pampeliška je významná léčivka. Příznivě se projevuje při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči. Je to také významná včelařská rostlina. V některých zemích se používá k přípravě bylinkových salátů nebo k výrobě vína.
 


 

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.